İcra Dairesindeki Borca 3 Adımda Nasıl İtiraz Edilir?

icra dairesindeki borca 3 adımda nasıl itiraz edilir

Hukuk bürosu vasıtasıyla Elinize icra dairesinden bir tebligat geçti. İncelediniz ancak hukuk bürosu ve alacaklıyı tanımamış ve tebligatta yazan borçla alakalı hiç bi şekilde bağlantınız olmadığınız düşündünüz. Hafızanızı yokladınız, düşündünüz, düşündünüz. Kesinlikle bu borç benim değil diyorsunuz.

Yada

Tebligatta yazan tutar ile gerçekten borçlu olduğunuz tutar arasında ciddi bir fark var. Borcunuz var ancak bu kadar olmadığına inanıyorsunuz. Alacaklı ve hukuk bürosu ile irtibat kuramıyor musunuz?

O halde borcunuza kısmi yada tümüyle itiraz yapabilirsiniz. Ancak şunu unutmayın takip türleri 3 işlevde hareket eder. İlamlı takip, İlamsız Takip, Kambiyo takibi.

İlamlı ve Kambiyo takiplerinin itirazı sadece mahkemeye yapıldığını varsayasak, bu makalede sadece size ilamsız takibin üzerine açıklamalarda bulunacağız.

 1. İcra dairesine gidilir. Dosya çıkartılır.
 2. Önceden hazırlanmış yada icra dairesinde elle kolaylıkla hazırlanabilecek ”Borca itiraz” başlıklı dilekçe ile birlikte kimlik fotokopisi dosyaya takılır.
 3. İcra müdürüne gidilir ve icra dosyası teslim edilerek takibin durdurulması istenir.

Bunları Unutmayın!

 • İtiraz edebilmeniz için tebligat süresi içerisinde yani 7 gün içerisinde dilekçenize karar almak zorundasınız.
 • Dosyada birden fazla borçlu var ise her borçlu ayrı ayrı kimlik ibraz etmek zorundadır.
 • İtiraz ettiğiniz borcun faiz, masraf ve vekalet ücretide olduğunu unutmayın.
 • Asıl borçlu dışında kimse (1.dereceden yakını dahil) borca itiraz edemez.
 • Borç şahıs değil de bir işletme adına ise Yetki Belgesi, Vekaletname ve İmza Sirküleri dosyaya ibraz edilmek zorundadır.
 • İtiraz dilekçenizi ekleri ile beraber mutlaka icra dairesi yakınlarında bulunan tarama bürosunda taratmalısınız.
 • İtiraz ettiğiniz dilekçenin 2 nüsha olması ve diğer nüshaya alındı kaşesi vurdurmanız elinizde itiraz yapıldığına dair bir delil olacaktır.
 • İtiraz ettiğiniz dosya Alacaklı vekilinin borcu savunmasına ve delil sunmasına bağlı olarak mahkeme kararı ile yeniden takibe devam kararı alabilir.

İcra Dairesi Bana Çok Uzak. Ne Yapmam Lazım?

Yapmanız gereken oldukça basit. Size en yakın adliyede bulunan icra muhabere bürosuna başvurun. Muhabere kanalı ile borca itiraz etmek istediğinizi belirtin. Dilekçeniz üzerine yazacakları muhabere kayıt numarası ile icra tarama bürosuna giderek dilekçenizi taratın. Tarattığınız an itibariyle itirazınız ilgili icra müdürlüğünün sistemine yansıyacaktır. Tarama yapıldıktan sonra dilekçenizi tekrar muhabere bürosuna teslim etmeniz, posta yolu ile ıslak imzalı belgenizin gönderilmesini sağlayacaktır.

Örneğin;

İcra takibiniz İstanbul Çağlayan Adliyesi’nden geldi.
Ancak siz Balıkesir’de ikamet ediyorsunuz.
Balıkesir İcra Müdürlüğünün Muhabere bürosundan dilekçenizi gönderebilirsiniz.

Veya

İcra takibiniz İstanbul Anadolu Adliyesi’nden geldi.
Ancak siz İstanbul Büyükçekmece’de ikamet ediyorsunuz.
Büyükçekmece İcra Müdürlüğünün Muhabere bürosundan dilekçenizi gönderebilirsiniz.

Paylaş

 1. Sevinç Öztürk

  on

  Borca itirazımı yaptım ancak hukuk bürosu yetkililerinden kendini avukat olarak tanıtan birisi sürekli beni arayarak borcu ödemem konusunda zorluyor. Ne yapmam lazım?

  Cevapla
  • yonetici

   on

   Yargıtay bu konuda suç teşkiline yönelik karar vermiştir.
   Konuyla alakalı 0212 976 69 67 numaramızdan hukuk büromuza ulaşarak detaylı bilgi alabilirsiniz.

   Cevapla
 2. Yaklasik 2 yil once okuldan aldigim kitaplar yuzunden simdi icra kagidi gelmis aldigim zaman geri iade icin aramistim donus yapilmamisti simdi nu borcu odeyecek durumum yok ne yapmam gerekiyor

  Cevapla
 3. ahmet kaan düzgün

  on

  evde oturan şahış işgalci pozisyonunda oldugu için mahkeme tahliyesine karar verdi fakat oturduğu süre zarfında bina aidatlarından bina yönetimi tarafında içraya verildim ve maaşımdan kesiliyor elimdeki mahkeme kararının bir faydası olurmu

  Cevapla
 4. 3300 TL aldığım koltuk takımının 10 taksidini yatırdım iki üç ay aralıkla aksama oldu taksitte ve beni aramadan haber vermeden bilgilendirmeden icra avukatına vermiş senette 3300 TL yazıyor ben Yarısını yatırdım avukat bana 4990 TL hesap çıkartıyor ne yapmalıyım bilgi verirseniz sevinirim teşekkürler

  Cevapla
 5. Cengiz ışık

  on

  Senet olmadan camera ce ses kaydıyla bana ve babama haciz davası açılmış aramızdaki elden alış veriş sonucu vede. Agır küfürler edilmiştir 3000 alacagım var diyor halbuki aldığım bir üründen dolayı bana borçlu arızalı çıktı araba parçası araaba babamın oldugun dan elinde evraksız dava açmış

  Cevapla

Düşüncelerinizi Yazın